דבר 1: איזה צוות רפואי יש בחדר לידה?

בניגוד למה שהרבה זוגות חושבים, בחדר לידה רוב הזמן אין אף אחד מלבדכם. לכל מיילדת מוקצים מספר חדרים ומדי פעם היא תכנס לשאול לשלומכם ותבדוק האם אתם זקוקים למשהו. אבל ממש אין לכם מיילדת צמודה. רופא? ייכנס בסבב משמרת שלו או יבוא במקרה ויקראו לו כשתצוץ אולי חלילה איזשהי בעיה רפואית. השאיפה שלנו היא שלא יהיה רופא בכלל, רק מיילדת.

דבר  2: למי מותר להיכנס לחדר לידה?

במרבית בתי החולים בישראל מתירים כניסה של שני מלווים בלבד. השאר צריכים להמתין בחוץ. זוכרת שבמייל הקודם דיברנו על מי יהיו המלווים האלה? המלצה שלי: לא כדאי שתהיה "רכבת" של מבקרים בחדר לידה. זה לרוב מפריע לאישה ולמהלך הלידה. אני לא רוצה שבזמן לידה תחשבי אם נוח לך או לא נוח לך שאמא שלך/ חמותך/ אבא שלך/ מי שלא יהיה יראה אותך עם חלוק, אולי עם דימום, כאובה אולי ובמצב רגשי מסוים. מי שמפריע לך - שלא יכנס.

דבר 3: כמה זמן מרגע שהתינוק נולד נשארים בחדר לידה?

בד"כ מאפשרים בין שעה לשעתיים בחדר לידה. מרגע שהתינוק נולד יש להמתין ליציאת השלייה. אח"כ ייתכן ויהיה צורך בפרוצדורות רפואיות כמו תפרים. מומלץ לנצל את הזמן שיש לכן בחדר לידה לבונדינג ראשוני עם התינוק ומה שנקרא skin to skin (עור לעור, להפשיט את התינוק מהמעטפת בה עטפו אותו ולהניח ישירות על גופך ולכסות את שניכם) וכמובן לנסות הנקה ראשונית. אם לא רוצה לינוק או לא מצליח - לא נורא, יהיו עוד הזדמנויות.

דבר 4: מה קורה אחרי חדר הלידה?

מקובל להעביר את האישה להתאוששות ורק משם מעבירים למחלקת יולדות. אם את מתכננת מלונית, דעי שלא מעבירים ישר למלונית, תלוי בלידה (רגילה או קיסרי) ובשעה ביום (לא עוברים באמצע הלילה). כמה זמן תהיי בהתאוששות? תלוי. תלוי אם התפנתה מיטה במחלקת יולדות, בזמינות הצוות להעברה, במצבך ועוד.

דבר 5: מה קורה עם התינוק לאחר חדר הלידה?

מחדר הלידה התינוק עובר בלווית אבא שלו לתינוקיה שם הוא עובר טיפול ראשוני. בידקו בסיור שלכם מה כולל הטיפול הזה והאם אתם מסכימים לו. ברוב בתי החולים ישנה הפרדה של שעות ספורות בין אמא לתינוק, תלוי במצב שניכם. בבית החולים תה"ש מקובל להפריד ל-6 שעות. למה? זה הפרוטוקול שלהם. במידה ויש דברים שאתם רוצים להימנע מהם בתינוקיה, זה תפקידו של האבא להגיד ולבקש אותם מהצוות הרפואי בתינוקיה.

מקווה שחידשתי לך!