לא פשוט להיפרד מהילדים בבוקר...

וגם לא בטוח למי יותר קל - להם או לנו?
מה שכן בטוח, שכדאי לוודא עם עצמנו את הנקודות הבאות על מנת לעשות זאת בצורה הכי טובה שאפשר:
Hugging-Mom1
1. האם אני באמת מאמינה שהמסגרת שבחרתי עבור הילד היא הטובה ביותר עבורו? האם אני סומכת על אנשי הצוות?...
2. האם אני מרחמת עליו שהוא שם או קצת קשה לי אבל אני יודעת שהוא בידיים טובות?
3. האם אנחנו משדרים לו שאני לוקחים אותו למסגרת רק כי אין ברירה או משום שאנחנו באמת מרגישים שזה יהיה לו טוב והוא יהנה (גם אם לא מיד בהתחלה)?
4. כדאי לדבר על הגן בבית, ולא להסתפק בשאלות כלליות כמו "איך היה?" אלא שאלות ספציפיות יותר כמו "איזה שיר שרתם היום/ איזה סיפור קראתם/ הייתם בחצר/ עם מי שיחקת/ האם בכית/ מי עזר לך כש..." ועוד. אפשר גם לשאול, תלוי בגיל הילד "מה היה לך הכי נעים היום? מה לא היה כיף?" כדי לאפשר אוורור גם של דברים שליליים.
5. שימו לב שלא תמיד מתאים להם כל השאלות האלו מיד עם חזרתם הביתה. הם צריכים זמן קצת לעבד את הדברים.
6. רצוי מאוד להימנע מלחץ בבוקר, עדיף לקום מעט מוקדם יותר כדי שהבוקר יהיה נעים. שגרה קבועה ומוכנה מקלה עלינו ההורים ועל הילדים.
7. הכינו ערב קודם כל מה שאפשר - בגדים, תיק וכו וכך תחסכו זמן בבוקר שלמחרת.
8. בגן - כשאתם באים להיפרד, הכינו את הילד כמה רגעים קודם לכן לפרידה, אמרו לו שאתם אוהבים אותו, ושתבואו לקחת אותו בסוף הגן. נשיקה, חיבוק וללכת!
9. לא "למרוח" את הפרידה, לא לחזור, גם אם הילד בוכה, לא להציץ - סמכו על הצוות, וודאו לפני שאתם הולכים שהוא פנוי להיות עם הילד ברגעים הקשים שלו אם יש כאלו.
10. בשום מקרה לא לעזוב את הגן מבלי להיפרד מהילד!!! זה מבהיל ומעורר חרדה. גם אם נראה לכם שהוא שקוע במשחק וחבל להפריע לו - היפרדו ממנו בצורה מסודרת. גם אם זה יביא לבכי, זה עדיף מהורה שנעלם פתאום.
זכרו שקשיי פרידה הם לגיטימיים בגיל הרך, ובסה"כ מעידים כי הילד שלכם מתפתח בצורה תקינה לגמרי! לכל ילד קצב וטמפרמנט משלו, לאחד יהיה קשה יותר ולשני פחות. עלינו להכיל את הקושי שלהם ולתת לו מקום ולא לכעוס ולזכור שכל זה מאהבה

Picture via Google