ילדת? מזל טוב! ומה עכשיו?? אנחנו מוקפות בשלל עצות והערות של כל הקרובים שלנו (ובואו נודה בזה – גם הרחוקים...) וכמובן שיש סתירה בין כל הדברים והכל מאוד מבלבל... להקשיב לאמא שלי ? להקשיב לאמא שלו? לשכנה? לחברה?...

אז מה עושים?

מזמינים דולה פוסט פארטום!

כדולה פוסט פארטום, אני מגיעה לבית היולדת על מנת לספק לה תמיכה, ייעוץ, עזרה ואוזן קשבת. אני מגיעה כדי "לעשות סדר" בכל הבלגן הזה שיש לעיתים אחרי לידה.

התמיכה והליווי באים לידי ביטוי בעזרה בעצות מעשיות ופשוטות לגבי החיים היומיומיים עם תינוק קטן בבית (בנושאים שונים כמו רחצת התינוק, הנקה, שינה, בקבוקים, סדר יום, טיולים, מה עושים עם העייפות הזו, דכדוך ועוד ועוד...) גם אם הוא אינו הילד הראשון בבית!

הליווי גם בא לידי ביטוי בתמיכה רגשית באמא החווה לעיתים סערת רגשות בינהם רגשות אשם ורגשות מעורבים נוספים לגבי תפקודה והתמודדותה עם הסביבה הקרובה אליה (האם אני אמא מספיק טובה? למה אני בוכה? האם אני מטפלת כראוי בתינוק? האם אני צריכה לעשות דברים אחרת? האם זה בסדר שאני מרגישה כך ולא אחרת? האם כל האחרים צודקים במה שהאם אומרים לי ורק אני טועה? מה לגבי האינטואיציה שלי?).

הליווי לרב הוא לטווח קצר, ומספר מפגשים כבר יסייעו לאמא להתאושש נפשית ופיזית ולחזור לעצמה ולתפקד בצורה המיטבית שלה ולהרגיש יותר רגועה, שלווה ובטוחה בעצמה.

שאלות ותשובות

מהי דולה פוסט פארטום?

דולה פוסט פארטום היא אשת מקצוע שהוכשרה לכך והינה בעלת ידע רחב ומקיף בכל הקשור לטיפול בתינוק ובאמא לאחר לידה מבחינה פיזית ונפשית, בקיאה בגישות השונות ויש לה יכולת לעזור ולתמוך בכל אמא לפי מה שמתאים לה ולתת עצות מעשיות ופשוטות לטיפול בתינוק ובבית. דולה פוסט פארטום אינה מחליפה אף אחד מבני המשפחה, לא באה במקומו ומקבלת כל יולדת ומשפחתה כפי שהם.

מהי המטרה בליווי של דולה פוסט פארטום?

המטרה בליווי היא להעניק לאמא הטרייה, בין אם לילד ראשון ובין אם לא, את כל הכלים הנחוצים לה להתאקלמות שלה למצב החדש שלה כאמא ולטיפול בתינוק. מעבר לכך, מטרת הליווי היא השבת הביטחון לאמא ולהשיב אליה רוגע וביטחון אשר יקלו עליה לעבור את התקופה הראשונית עם התינוק בצורה הנעימה ביותר.

כמה פגישות מומלץ לעשות?

ישנה האפשרות להיפגש פעם אחת בלבד. עם זאת, לנשים רבות נוח יותר לקבוע סדרה של פגישות וניתן לקבוע מראש לסדרה של 4 מפגשים (או יותר). ניתן להעניק מפגש בודד או סדרה של מפגשים כמתנה ליולדת. משך כל פגישה הוא שעתיים.

למה צריך את זה אם כולם מסתדרים בלי?

אז כמו שאני אומרת גם לגבי קורס הכנה ללידה, אותו דבר לגבי ליווי לאחר לידה. צריך? לא, לא צריך. כל אחת תלד גם בלי קורס, וכל אמא תעבור את התקופה הראשונית גם בלי דולה פוסט פארטום. אז למה בכל זאת?

כי ליווי של דולה פוסט פארטום הופך את כל חווית תחילת ההורות לאחרת – טובה יותר, נעימה יותר ורגועה יותר. הליווי מביא את האמא לחוש בטוחה בעצמה ובדרכה החדשה עם הפיכתה לאמא, וכמו שידוע – כשלאמא טוב – אז לכולם טוב: לתינוק, לבן זוג ולכל שאר בני המשפחה והסביבה.

למה כדאי לי לקחת דווקא אותך בתור דולה פוסט פארטום?

כדאי להיפגש איתי משום שיש לי ניסיון רב בעבודה מול אימהות במעגלים שונים במסגרת עבודתי גם כדולה, מדריכת הכנה ללידה ומנחת מפגשי אימהות – אני פוגשת נשים לפני לידה, בלידה ולאחריה. אני שמחה לעבוד עם כל האימהות והמשפחות הבאות עם סגנונות הורות שונים ושמחה לשפוך אור מהניסיון שלי בתחום והידע המגוון שיש לי בנושא ההורות. ואת כל זאת אני עושה ברוח נעימה, לא ביקורתית, מקבלת ומכילה.

כמה זה עולה?

פגישת היכרות בת שעה וחצי לקראת הלידה: 200 ש"ח
פגישת ליווי ותמיכה בת שעתיים לאחר הלידה חד פעמית: 250 ש"ח
סדרה של 4 מפגשים בני שעה וחצי כל אחד אחרי הלידה: 850 ש"ח