לקראת הלידה כדאי להכיר את שלבי הלידה השונים על מנת להתכונן אליה בצורה המיטבית. מומלץ שגם בן הזוג יכיר אותם על מנת לתמוך בבת זוגו בצורה הטובה ביותר עבורה לפי יכולתו. לפניכם השלבים השונים של לידה פיזיולוגית, כלומר לידה ללא התערבויות שונות. שימו לב שמסגרות הזמן המובאות כאן הינן בממוצע ללידה ראשונה וכמובן שקצב התקדמותה של כל אישה יכול להיות שונה מהכתוב כאן.

שלב ראשון
השלב הראשון מוגדר מפתיחה של 0 ועד 10 וממחיקה שלא קיימת למחיקה של 100% של צוואר הרחם. השלב הראשון נחלק ל-3 תתי שלבים:

תת שלב א': השלב הלטנטי
זהו השלב מתחילת הצירים ועד לפתיחה של 3-4, כשיש השפעות על צוואר הרחם בפתיחה ומחיקה, הצירים אינם סדירים, תכיפותם הולכת ועולה וכן אורכו של כל ציר. צוואר הרחם נמשך כלפי מעלה. התינוק מתחיל את מסעו מטה והתברגותו באגן. בגוף משתחרר הורמון האוקסיטוצין המכונה גם "הורמון האהבה". הצירים מורגשים בבטן התחתונה ו/או בגב התחתון. שלב זה עשוי להימשך שעות ספורות ועד ימים בודדים.

תת שלב ב': השלב האקטיבי
שלב זה מוגדר מפתיחה של 4 עד 7-8, הרחם מושך עצמו מעלה וקדימה, הצירים הם תכופים, חזקים וכואבים כאשר כל ציר נמשך בסביבות ה-60 שניות והמרווחים בין ציר לציר נעים בין 3 ל-5 דק'. התינוק ממשיך לרדת באגן. שחרור האוקסיטוצין בגוף נמשך, כשבמקביל לו משתחררים גם אנדורפינים, אשר נועדו להקל על כאב הצירים. שלב זה לרוב אורך שעות ספורות. בשלב זה מומלץ להגיע לחדר לידה (קראו עוד על מתי כדאי ללכת לחדר לידה).

תת שלב ג': שלב המעבר
הפתיחה והמחיקה כמעט הושלמו, שלב זה הוא מפתיחה של 7-8 ועד 10, יש האומרים כי זהו השלב הקשה ביותר פיזית ומנטלית, הצירים ארוכים ביותר שיכולים להמשך גם 90 שניות וכמעט ללא הפוגה בינהם. בממוצע השלב הזה נמשך כשעתיים. ייתכנו האטות בדופק העובר בזמן הצירים עצמם.

שלב שני
שלב זה מוגדר מפתיחה מלאה של 10 ועד יציאת התינוק. שלב זה הוא שלב הלחיצות/ דחיפות. הצירים הם צירי לחץ, שונים מצירי הפתיחה וגורמים לתחושת לחץ בפי הטבעת. כעת לצד האוקסיטוצין, מופרש גם אדרנלין לסירוגין. שלב זה נמשך כשעתיים בממוצע. בשלב זה מתרחשת ההכתרה: ראש התינוק מבצבץ מנרתיק האישה, נסוג ומבצבץ שוב וחוזר חלילה עד ליציאת כל גופו החוצה.

שלב שלישי
יציאת השלייה. לאחר יציאת התינוק לאוויר העולם הוא עדיין מחובר באמצעות חבל הטבור לשלייה שנמצאת בתוך הרחם. השלייה מתנתקת מהרחם בטווח זמן שנע בין דקות ספורות ועד כשעה בממוצע. לאחר יציאתה, יש לבדוק את שלמות השלייה על מנת לוודא שלא נותרו חלקים ממנה בתוך הרחם.

מזל טוב!