לקראת סוף ההיריון אנחנו מתחילות לתהות איך נדע מהו הרגע הנכון ללכת לביה"ח לחדר הלידה. איך נדע לא לצאת מוקדם מדי? או לא להגיע מאוחר מדי? מתי בכלל כדאי להגיע? האם זה שונה בין אם אני מעוניינת באפידורל ובין אם אני מעוניינת בלידה ללא התערבויות? מומלץ להגיע לביה"ח בשלב הלידה הפעילה (פתיחה של 3 ומעלה) שכן לא נהוג להכניס יולדת לחדר לידה לפני שהיא בשלב זה (קראו עוד על שלבי הלידה).

מה יקרה אם נגיע מוקדם מדי?
לעיתים בני הזוג ממהרים לצאת אל ביה"ח בשל צירים וכשמגיעים למיון יולדות הצירים פוסקים. למה זה קורה? משום שהורמון האוקסיטוצין, המכונה גם "הורמון האהבה", הוא האחראי על יצירת ההתכווצויות ברחם המובילות לפתיחה ומחיקה של צוואר הרחם ולמה שאנחנו מכנים "צירי לידה" ובשלב ראשוני של הלידה עשוי האוקסיטוצין לסגת בזמן מתח ולחץ ולהביא להיעלמות הצירים. כשאישה מגיעה לחדר לידה פעמים רבות היא חווה מתח מסוים מול הממסד, האורות הבוהקים והבדיקות השונות והצירים נעלמים כלא היו. על מנת להימנע מכך מומלץ להגיע לאחר השלב הלטנטי כשזרימתו של הורמון האוקסיטוצין כבר מבוססת וסביר פחות שייעלמו הצירים.

במידה והגעתם מוקדם מדי לביה"ח ייתכן שפשוט ישלחו אתכם חזרה הביתה או יציעו לכם לשהות ולהסתובב ברחבי הביה"ח עד שתהיה התפתחות בלידה. כמו כן, לעיתים כשמגיעים מוקדם מדי יש נטייה להתערבויות רפואיות שאינן הכרחיות כלל. בעיני עדיף להעביר את השלב הלטנטי בבית, במקום שנעים ומוכר לנו ולהגיע לביה"ח במטרה להיכנס לחדר לידה וללדת ולא "למרוח" זמן בביה"ח שלא בחדר לידה.

כיצד נדע מתי ללכת לחדר לידה?
ראשית יש להבחין בין לידה ראשונה לחוזרת. למרות שיש הבדלים כמובן בין אישה אחת לאחרת, בלידה ראשונה ההמלצה היא לצאת לביה"ח שנמצא במרחק של כחצי שעה מביתכם  כשישנם צירים באורך של כדקה ובמרווח של כחמש דקות בין ציר לציר במשך שעתיים לפחות. במשך הזמן הזה יש לשים לב לתנועות עובר ומומלץ ליישם את הדרכים השונות להתמודדות עם צירים על מנת להקל על הכאב ולקדם את הלידה.

בכל מקרה מומלץ להגיע לביה"ח בשלב הלידה הפעילה – גם אם את רוצה אפידורל וגם אם לא. במידה ואת מעוניינת באפידורל כדאי לדעת שלא מומלץ לקבל (וגם לא סביר שיתנו) לפני פתיחה 3. במידה ואינך מעוניינת באפידורל, עדיין מומלץ להגיע בשלב האקטיבי.

טיפ לבן הזוג:
בשלב בו אתם עדיין בבית ובת זוגך חווה צירים, נסה להתבונן בה ולראות את השינוי שחל בה. תוכל לבחון אותו על ידי שיחה איתה. במידה והיא עדיין משוחחת איתך או יכולה לצחוק ולדבר בטלפון בזמן הציר עצמו, קרוב לוודאי שעדיין מוקדם לצאת לביה"ח... כשאתה רואה שבת זוגך כבר מכונסת בעצמה, לא מדברת בזמן ציר וזקוקה לשקט ו/או עיסוי בזמן ציר, סביר שהיא כבר התקדמה קצת ואפשר להתחיל להתארגן ליציאה.

שימו לב: מאמר זה מכוון לאישה עם הריון תקין ולידה שמתחילה בצירים במועד ולמי שמכירה את כל סימני הלידה וסימני האזהרה השונים. כמו כן, תמיד מומלץ להקשיב לליבכן והגוף שלכן שייתכן שאומרים אחרת מההמלצה המקובלת וכדאי לפעול לפיהם.

מאחלת לכם לידה טובה!