לרוב לידה מתחילה בצירים.

רק כחמישית מהלידות מתחילות בירידת מים כאשר הם יכולים לרדת בשטף או בטפטוף. מה זה אומר בכלל? ששק מי השפיר פקע מעצמו. אל דאגה, מי השפיר ממשיכים להיות מיוצרים כל העת והעובר לא מתייבש. אז מה החשש בירידת מים? החשש העיקרי במצב זה הוא של כניסת גורם מזהם לרחם ושאותו גורם יגיע לעובר שכבר איננו מוגן בתוך השק משום שפקע.

drop-of-water-597109_640

למה עליך לשים לב?

  1. שאת מרגישה תנועות עובר כרגיל
  2. שהמים נקיים וצלולים, כאלה שאפשר לבלבל בינם לבין שתן (ולא מים מקוניאלים)
  3. שאת חשה בטוב באופן כללי ולא עם חום (חום אימהי הינו אינדיקציה לזיהום בגוף)
  4. איך תדעי אם אכן מדובר במי שפיר ולא ברח קצת פיפי? למי השפיר ריח חריף, כמו לנוזל הזרע. חוץ מזה, אפשר לקנות בבית המרקחת ערכה שנקראת "מי טסט". את גם יכולה לנסות לשבת בשירותים ולנסות לעצור את הדליפה - אם את מצליחה, אז רוב הסיכויים שזו בריחת שתן ואם לא - אז מי שפיר. אין לנו יכולת לשלוט על דליפת המים במידה וזו מתרחשת.
  5. מה ההמלצה אומרת? הנחיית משרד הבריאות בנושא היא במצב של ירידת מים או חשש לירידת מים להגיע לבדיקה רפואית.
  6. שימי לב: ירידת מים נחשבת סימן מבשר לידה. עם זאת - זה סימן תקין מעל שבוע 37 אבל במידה וזו מתרחשת לפני כן - יש לפנות לטיפול רפואי ללא דיחוי!
  7. האם זה אומר שתלדי בקיסרי? ממש לא! עם זאת, מומלץ להימנע מקבלת זירוז במידה ואין צורך, כלומר כל עוד הכל תקין - את חשה בטוב, ללא חום ודופק עובר תקין - אפשר לחכות בביה"ח עד שהצירים יופיעו ואין סיבה לזרז. הגוף יודע שירדו המים, והצירים יבואו. נבדק מחקרית ונמצא כי בלידות שמתחילות בירידת מים רוב הנשים יפתחו צירים ספונטניים ב-24 שעות הראשונות מרגע ירידת המים.
  8. מקובל לתת אנטיביוטיקה מניעתית במצבים של ירידת מים על מנת להימנע מזיהומים. במידה ואת רגישה לפניצילין אז עדכני את הצוות הרפואי.
  9. מה לא לעשות? הימנעי משימוש בטמפונים והשתמשי בפד לספיגת הנוזל. סקס? לא. יש להימנע מקיום יחסים במקרה של ירידת מים.
  10. אז אם את נתקלת בירידת מים אחרי שבוע 37 - זה מרגש, הלידה מתקרבת!